Mediální výchova v praxi aneb Co děláme se studenty

Kategorie: Novinky Zveřejněno: středa 22. červen 2022 Napsal Kamil Kopecký

Mediální výchova je na naší fakultě pevnou součástí pedagogicko-psychologické přípravy studentů a můžeme říci, že většina našich absolventů si nějakým typem výcviku v této oblasti projde. Pro studenty češtiny však máme něco speciálního - dvousemestrální kurz, který je zakončen veřejnou prezentací praktických výstupů, které studenti v rámci mediální výchovy připravili. Cílem je, aby se studenti nejenom naučili s mediálními obsahy pracovat z pozice příjemců (čtenářů), tj. kriticky mediální produkty posoudit, rozpoznat manipulaci, posoudit faktickou správnou apod., ale aby také dokázali nějaký vlastní mediální produkt vytvořit. Budoucí pedagogové si tak vyzkoušeli např. vytvořit reportáž, rozhovor s významnou osobností (v našem případě ministrem školství), natočit podcast apod. Na konci semestru pak vše prezentovali ve velké aule naší fakulty. 

Podrobnosti najdete v článku na Učitel 21.

Děti a kult krásy v online světě (2022)

Kategorie: Novinky Zveřejněno: středa 22. červen 2022 Napsal Kamil Kopecký

Právě jsme vykopli ven výsledky velmi zajímavého výzkumu "Děti a ideál krásy v online světě", který se zaměřuje na celou řadu zajímavých témat a oblastí. Detaily najdete v tiskové a výzkumné zprávě na webu E-Bezpečí.

Nová norma EU usiluje o zlepšení bezpečí dětí na síti

Kategorie: Novinky Zveřejněno: neděle 5. červen 2022 Napsal Kamil Kopecký

Během pandemie covidu-19 výrazně narostly nahlášené případy šíření dětského porna. Evropská komise chce proti tomuto trendu bojovat nařízením, které ukládá poskytovatelům internetových služeb povinnost jej odhalovat, hlásit a odstraňovat, a to i v soukromých zprávách. Odborníci krok chválí, část se obává zásahu do soukromí. Novináři mě požádali o stručný komentář - v normě osobně vidím jak pozitiva, tak i některé problémy. Více najdete zde a zde.

Miniseriál pro Český rozhlas

Kategorie: Novinky Zveřejněno: úterý 31. květen 2022 Napsal Kamil Kopecký

Na Radiožurnálu odstartoval pětidílný seriál o kyberbezpečnosti, který pro posluchače nachystala Jana Magdoňová z Českého rozhlasu ve spolupráci se svými hosty... Bylo mi ctí být hostem jednoho z dílů. 🙂 Příjemný poslech.