Osobní blog obsahuje nové, ale i starší texty, které jsem v minulosti publikoval třeba na blogu Respektu, webovkách projektu E-Bezpečí a dalších online platformách. Pokud byste chěli převzít některé texty z blogu, tak prosím pouze s výslovným souhlasem, na blogu nejedu v režimu Creative Commons. Díky za pochopení.

Umělá inteligence

Kategorie: Blog Zveřejněno: čtvrtek 9. březen 2023 Napsal Kamil Kopecký

Co je to umělá inteligence a jak funguje? A co je to strojové učení? Jak se vlastně stroje učí? A měli bychom se umělé inteligence bát? O tom všem v novém videu z mého cyklu Abeceda médií. Celý cyklus najdete v ucelené podobě na YouTube kanálu E-Bezpečí.

Absurdity financování vědy a výzkumu na pedagogických fakultách

Kategorie: Blog Zveřejněno: čtvrtek 2. březen 2023 Napsal Kamil Kopecký

Po čase se opět vracím k tématu fungování pedagogických fakult v České republice a otevírám téma, které považuji za zásadní a které se bytostně dotýká kvality fungování pedagogických fakult v České republice. Plynule tak navazuji na sérii textů, které jsem publikoval v předchozích letech jak na svém blogu, tak i blogu Respektu a dalších platformách.

Jen na úvod připomínám: Mé názory nemusí být totožné s názory mé fakulty, proto tento text píši pro svůj osobní blog. Texty pro blog jsou osobnější, více emocionální, proto je přesně takto berte.

Číst dál: Absurdity financování vědy a výzkumu na pedagogických fakultách

GPT3 se autorským právem nezatěžuje, nemusí

Kategorie: Blog Zveřejněno: čtvrtek 23. únor 2023 Napsal Kamil Kopecký

Úvodní poznámka: Tento komentář berte spíš jako menší úvahu na téma, kde jsou hranice plagiování a zda nové druhy prediktivních jazykových modelů (ChatGPT apod.) nejsou vlastně jen moderními formami vykrádání cizích lidských myšlenek, které jsou pak vydávány za unikátní obsah. Nejde o žádný kvalifikovaný právní výklad, ale prosté zamyšlení - více etické než právní. Berte tak celé sdělení s nadhledem.

Číst dál: GPT3 se autorským právem nezatěžuje, nemusí

GPT3 nezvládá českou gramatiku a pravopis - několik příkladů, na kterých si jazykový model měnící svět vyláme zuby

Kategorie: Blog Zveřejněno: středa 22. únor 2023 Napsal Kamil Kopecký

GTP3 je skvělý nástroj, který nabízí širokou paletu využití a která zcela jistě promění (a již proměňuje) svět tak, jak jej známe. Zároveň však má přirozeně své limity, které jsme si ukázali hned na několika příkladech - ať již šlo o generování vymyšlených výsledků vědy a výzkumu s odkazy na fiktivní zdroje či nezvládnuté matematické úlohy. Své rezervy má samozřejmě i v dalších oblastech - a k jedné takové patří také český jazyk - konkrétně česká gramatika a pravopis. A právě na toto téma se zaměřím v dnešním textu.

Číst dál: GPT3 nezvládá českou gramatiku a pravopis - několik příkladů, na kterých si jazykový model měnící...

Další články...