Osobní blog obsahuje nové, ale i starší texty, které jsem v minulosti publikoval třeba na blogu Respektu, webovkách projektu E-Bezpečí a dalších online platformách. Pokud byste chěli převzít některé texty z blogu, tak prosím pouze s výslovným souhlasem, na blogu nejedu v režimu Creative Commons. Díky za pochopení.

Beznaděj - příběh z budoucnosti (online hra)

Kategorie: Blog Zveřejněno: středa 17. červenec 2024 Napsal Kamil Kopecký

V posledních dnech se ve veřejném prostoru objevuje stále více příkladů, ve kterých některý z nástrojů generativní AI (např. Claude s rozhraním Artifacts) dokázal vytvořit ze zadání uživatele počítačovou hru. Vygenerované hry však bývají velmi jednoduché, známé především z 8bitových mikropočítačů - pamětníci si vzpomenou třeba na hru housenka/had, rozbíjení cihliček, space invaders apod. Problémem je také to, že AI sice hru vytvoří, ale laický uživatel vytvořenému kódu nerozumí, nedokáže ho sám upravovat a musí spoléhat na AI. Navíc současná produkce počítačových her již dávno nestojí pouze na programátorech samotných, ale také na poutavé grafice (grafik), hudbě (skladatel), zvucích (mistr zvuku), mluveném slovu (vypravěč), příběhu (copywriter, spisovatel) a dalších atributech, které obvykle vyžadují týmový přístup - tedy více lidí. A právě těm dokáže umělá inteligence pomoci zefektivnit jejich práci, nebo je dokonce z větší části… nahradit.

Číst dál: Beznaděj - příběh z budoucnosti (online hra)

Neexistují jen dvě pohlaví: Biologie je složitější, než si myslíme

Kategorie: Blog Zveřejněno: pondělí 1. červenec 2024 Napsal Kamil Kopecký

V posledních letech se stále více diskutuje o tom, že neexistují jen dvě pohlaví. Mnoho lidí stále věří v tradiční rozdělení na mužské a ženské pohlaví, avšak moderní věda nám ukazuje, že realita je mnohem složitější. Tento článek se zaměří na biologické aspekty, které nám pomohou pochopit, proč je koncept dvou pohlaví zjednodušením komplexní lidské biologie a realitě odpovídá pouze částečně. A že svět je prostě složitější.

Hned na úvod říkám, že budu psát čistě o biologii, nebudu psát o genderu, o tom, kdo se jak identifikuje, nebudu se bavit o problematice kulturních a sociálních vlivů ani o rozkolísané psychice dětí, které uvažují o změně pohlaví, ani o transsexuálech. Budu psát čistě o biologii (pohlaví ve smyslu sex)! 

Číst dál: Neexistují jen dvě pohlaví: Biologie je složitější, než si myslíme

Lesk a bída udělování akademických titulů

Kategorie: Blog Zveřejněno: neděle 2. červen 2024 Napsal Kamil Kopecký

V dnešním textu se zaměřím na problém, který obnažila diskuse o predátorských časopisech a udělování akademických titulů. Samotná problematika je totiž složitější a není vůbec tak černobílá, jak to na první pohled vypadá. Hned na úvod podotýkám, že to, co píši, vychází z mé více jak 20leté zkušenosti z akademického prostředí, nepíši tedy o aktuálním stavu, ale o stavu, který v systému existuje desítky let a proměňuje se. Nepíšu tedy o naší fakultě či univerzitě, píši o celém systému. 

Číst dál: Lesk a bída udělování akademických titulů

Připomínky k revizi RVP ZV - mediální výchova

Kategorie: Blog Zveřejněno: neděle 19. květen 2024 Napsal Kamil Kopecký

Vážení tvůrci nové revize RVP ZV,
rádi bychom vznesli několik připomínek/podnětů, které jsou spojeny s problematikou implementace mediální výchovy do jednotlivých vzdělávacích oblastí, kompetencí a gramotností.

Úvodem je třeba říci, že oceňujeme snahu inovovat aktuální vzdělávací kurikulum a proměnit jej do moderní a funkční podoby, se kterou se pedagogové základních a středních škol z velké části ztotožní a budou schopni jej uvádět do praxe. Bohužel s vámi musíme sdílet své obavy, že tato vize nebude z velké části pedagogy naplněna.

Číst dál: Připomínky k revizi RVP ZV - mediální výchova