Osobní blog obsahuje nové, ale i starší texty, které jsem v minulosti publikoval třeba na blogu Respektu, webovkách projektu E-Bezpečí a dalších online platformách. Pokud byste chěli převzít některé texty z blogu, tak prosím pouze s výslovným souhlasem, na blogu nejedu v režimu Creative Commons. Díky za pochopení.

Několik poznámek k realizaci výzkumu Český učitel ve světě médií - oblast posuzování dezinformací

Kategorie: Blog Zveřejněno: pondělí 20. září 2021 Napsal Kamil Kopecký

Minulý týden jsme vyslali ven výsledky nového výzkumu Český učitel ve světě masmédií (Univerzita Palackého v Olomouci a O2 Czech Republic), který si poměrně rychle získal pozornost médií a také učitelské komunity. Česká televize mě pozvala do Interview 24, abychom si společně se Zuzanou Tvarůžkovou povídali o médiích, dezinformacích, ale také např. o kyberšikaně a rizikovém chování na síti. Bohužel, jak už to tak ve světě médií bývá, v celoplošných masmédiích vyšlo také několik textů, které obsahovaly hrubě zkreslené informace a často byly uvedeny clickbaitovými titulky, které vzbuzovaly vášnivé diskuse, přestože nebyly pravdivé. Proto tento blog věnuji právě nápravě řady zkreslení, která se v mediálním prostoru velmi rychle objevila...

Číst dál: Několik poznámek k realizaci výzkumu Český učitel ve světě médií - oblast posuzování dezinformací

Emoji - hlavolamy pro oživení výuky

Kategorie: Blog Zveřejněno: úterý 7. září 2021 Napsal Kamil Kopecký

Smajlíci, emotikony či v současnosti emoji představují zajímavý způsob, jak oživit výuku, probudit zájem žáků a aktivizovat je. Emoji představují sadu ikon z nejrůznějších tematických oblastí, prostřednictvím kterých do běžného online textu (třeba chatu či komentáře) zařazujeme emoce, ale i další grafické prvky, které text oživují, dokáží zvýraznit důležitá místa apod. 

Číst dál: Emoji - hlavolamy pro oživení výuky

Jak dostat v Excelu do grafu mezery před procenta? Návod ve 3 krocích...

Kategorie: Blog Zveřejněno: středa 14. červenec 2021 Napsal Kamil Kopecký

Píšete seminární práci, bakalářku či diplomku a nevíte, jak dostat do grafu v Excelu před procenta mezeru? V češtině je totiž rozdíl mezi tím, když uvedeme mezi číslo a procento mezeru, a mezi situací, kdy naopak zapíšeme číslo s procentem bez mezery - např. 10 % v češtině znamená deset procent, 10% pak znamená desetiprocentní (přídavné jméno). To dělá často problémy v situaci, kdy chceme např. vytvořit v Excelu graf, který bude obsahovat hodnoty s procenty - standardně totiž Excel před mezi čísla a procenta mezery neklade. Dnes si ukážeme ve 3 jednoduchých krocích, jak do excelových grafů mezery mezi hodnoty a procenta dostat...

Číst dál: Jak dostat v Excelu do grafu mezery před procenta? Návod ve 3 krocích...

Proč se vlastně vzdělávat? A jak na to? Několik poznámek na okraj sešitu...

Kategorie: Blog Zveřejněno: středa 14. červenec 2021 Napsal Kamil Kopecký

Blíží se volby a již tradičně je jedním z hlavních předvolebních programových témat oblast vzdělávání a jeho podpora. Politické strany se předhánějí v zaručených receptech na zlepšení české vzdělávací soustavy, volební billboardy zaplavují hesla typu: Konec biflování! Napravíme české školství! Zredukujeme vzdělávací obsah na polovinu! Vrátíme vzdělávání smysl! Dnešní letní text tedy věnuji právě tomuto tématu - smyslu vzdělávání, vzdělávacímu obsahu, znalostem a dovednostem.

Číst dál: Proč se vlastně vzdělávat? A jak na to? Několik poznámek na okraj sešitu...

Další články...