Osobní blog obsahuje nové, ale i starší texty, které jsem v minulosti publikoval třeba na blogu Respektu, webovkách projektu E-Bezpečí a dalších online platformách. Pokud byste chěli převzít některé texty z blogu, tak prosím pouze s výslovným souhlasem, na blogu nejedu v režimu Creative Commons. Díky za pochopení.

Mají učitelé právo na šíření dezinformací mezi své žáky?

Kategorie: Blog Zveřejněno: úterý 26. duben 2022 Napsal Kamil Kopecký

V posledních týdnech otřásla médii kauza učitelky, která ve výuce šířila mezi své žáky dezinformace spojené s válkou na Ukrajině. Tato kauza otevřela poměrně citlivé téma, zda může učitel šířit mezi své žáky nepravdivé informace a zda vlastně má s žáky aktuální politická (geopolitická) témata řešit (s ohledem na tzv. apolitičnost škol). V dnešním komentáři se tedy zaměřím právě na tato témata.

Číst dál: Mají učitelé právo na šíření dezinformací mezi své žáky?

Blokovat nebo neblokovat dezinformační weby? To je oč tu běží.

Kategorie: Blog Zveřejněno: středa 30. březen 2022 Napsal Kamil Kopecký

V dnešním textu se krátce zamyslíme nad problematikou blokování dezinformačních webů z pohledu státu i soukromé firmy, pozornost budeme věnovat potenciálním rizikům blokace, ale také jejímu smyslu.

Číst dál: Blokovat nebo neblokovat dezinformační weby? To je oč tu běží.

Experimentování s blended learningem aneb Jak zlepšit kvalitu výuky na pedagogických fakultách

Kategorie: Blog Zveřejněno: čtvrtek 6. leden 2022 Napsal Kamil Kopecký

V dnešním příspěvku se zamyslím aspoň krátce nad možnostmi tzv. blended learningu ve vysokoškolské přípravě učitelů na pedagogických fakultách a rovnou nabídnu i několik příkladů, jak zkouším integrovat blended learning do přípravy já sám. A stejně tak vypíchnu pár argumentů, proč blended learning využívat a proč se to vyplatí.

Číst dál: Experimentování s blended learningem aneb Jak zlepšit kvalitu výuky na pedagogických fakultách

Přehození role učitele a studenta ve výuce budoucích učitelů (příklad z praxe)

Kategorie: Blog Zveřejněno: čtvrtek 9. prosinec 2021 Napsal Kamil Kopecký

Jeden z předmětů, které učím na naší fakultě, je zaměřen na možnosti využití moderních online platforem (sociálních sítí, sociální médií, komunikačních nástrojů, ale třeba také principů gamifikace s využitím online i offline pomůcek) ve vzdělávání na různých úrovních - ať již v rámci formálního vzdělávání (ve škole, v rámci domácí přípravy) i neformálního vzdělávání apod. Konkrétně se studenty řešíme třeba využití Instagramu, Facebooku, TikToku, YouTube, Snapchatu, Messengeru, ale také možnosti využití různých herních principů (online únikovky, odznaky, žebříčky, využití příběhů, LARP apod.). V tomto textu bych chtěl představit vlastní zkušenost se semináři, které dělám tak, že cíleně měním úlohu pedagoga a studenta (dále v textu), a třeba i trochu namotivovat ostatní pedagogy na vysokých školách, aby si tento způsob vedení výuky vyzkoušeli.

Číst dál: Přehození role učitele a studenta ve výuce budoucích učitelů (příklad z praxe)

Další články...